Strona głównaModaGarderoba kapsułowa

Garderoba kapsułowa

Wciąż masz bałagan w szafie? Chciałabyś wreszcie mieć wszystko pod ręką i nie szukać codziennie rano odpowiedniej garderoby? Rozwiązaniem może być szafa kapsułowa, czyli sposób na perfekcyjny porządek przez cały rok. W ten sposób skompletujesz prostą bazę ubrań, za pomocą której stworzysz wiele stylizacji niezależnie od panujących trendów. Dzięki szafie kapsułowej nie będziesz musiała kupować tak dużo odzieży, co obecnie.

Capsule wardrobe (garderoba kapsułowa) to pojęcie stworzone w latach 70. XX wieku przez właścicielkę londyńskiego butiku Susie Faux. Oznacza niewielki zbiór ubrań bazowych oraz sezonowych dodatków, które można łatwo wystylizować niezależnie od mody i pory roku. W praktyce oznacza to przede wszystkim ograniczanie ilości kupowanej odzieży.

Jak stworzyć garderobę kapsułową

Szafa kapsułowa opiera się na klasykach, które nie podlegają szybkim zmianom trendów. To ubrania ponadczasowe i uniwersalne. Metoda sprawdza się szczególnie u osób pragnących zaprowadzić ład w swojej garderobie i zrobić miejsce na półkach. Dzięki niej zawsze będziesz wiedziała, w co się ubrać. W szafie kapsułowej nie znajdziesz ogromnej ilości ubrań. Zamiast tego skupiasz się na kilku kluczowych, wysokiej jakości elementach garderoby.

Zanim zaczniesz szukać nowych ubrań, przemyśl, w czym lubisz chodzić na co dzień oraz ustal plan działania. Najważniejsza jest zasada, o której warto pamiętać na każdym kroku: liczy się jakość i ponadczasowość. Wełniany lub skórzany płaszcz są gwarancją, że ubrania z tych materiałów posłużą ci przez wiele lat. Np. poliester takiej gwarancji nie daje.

Teraz wyciągnij wszystkie ubrania i dodatki ze swojej szafy i posegreguj je na trzy grupy:

*takie, które są podniszczone i nadają się wyłącznie do odsprzedaży, przekazania osobom potrzebującym lub wyrzucenia,

*takie, które są w dobrym stanie, ale nie nosiłaś ich w ciągu kilku ostatnich miesięcy,

*takie, w których często chodzisz.

Garderoba kapsułowa przykłady

W pierwszej kolejności zachowaj ubrania z takich materiałów, jak bawełna, wełna, skóra naturalna, wiskoza, lyocell oraz len. Postaw na jakość i naturalność. Podziel ubrania na letnie, zimowe oraz całoroczne i schowaj te, w których nie będziesz chodzić przez najbliższe miesiące. To, co zostanie będzie punktem wyjścia do stworzenia garderoby kapsułowej.

Zawartość szafy zależy od indywidualnych potrzeb. Inna będzie twoja, a jeszcze inna poszczególnych członków twojej rodziny. Osoba spędzająca dużą ilość czasu na świeżym powietrzu będzie mieć więcej sportowych ubrań, a osoba pracująca w biznesie więcej koszul, garsonek, garniturów czy wieczorowych sukienek. Liczą się też osobiste upodobania. Jeśli rzadko zakładasz szpilki, nie będziesz mieć w szafie zbyt wielu par takich butów.

Garderoba kapsułowa lista

Po selekcji zwykle okazuje się, że ilość ubrań dostępnych w szafie znacząco zmalała. Kompletowanie szafy kapsułowej nie zaczyna się jednak od zakupów. Dlatego przygotuj listę wszystkiego, co będzie potrzebne, aby móc zestawić kilka strojów na różne okazje. Najczęściej będą to bluzki, koszulki, spodnie czy jakościowa odzież wierzchnia na sezon letni oraz zimowy. Dodatkowo poszczególne elementy outfitu powinny być tak dobrane, aby móc je swobodnie łączyć ze wszystkim, co masz w swojej szafie.

W szafie kapsułowej powinno być tyle ubrań, abyś miała się w co ubrać na wszystkie lub większość okazji. Z przechowywanej w szafie odzieży powinnaś być w stanie złożyć kilka zestawów na każdą okazję – ubrania do pracy, po domu oraz na specjalne okazje, np. wyjście do kina czy na prywatkę. Wszystkie elementy w szafie kapsułowej powinny do siebie pasować i być łatwe do zestawiania, co pozwala na szybkie tworzenie różnorodnych stylizacji.

Jeśli pracujesz zdalnie w domu i prowadzisz spokojny tryb życia, powinno ci wystarczyć 30-50 elementów garderoby, nie licząc bielizny i dodatków. Jeśli twoja praca polega na spotkaniach z kontrahentami lub wyjazdach na delegacje, w swojej szafie możesz mieć nawet dwukrotnie więcej ubrań.

Organizacja szafy kapsułowej nie polega tylko na ograniczeniu ilości czy sezonowości ubrań. Ważny jest także ich kolor. Wybierając neutralne barwy, łatwiej będzie je łączyć później ze sobą. Ważne jest, aby w twojej szafie przeważała jednolita kolorystyka. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i z łatwością sięgniesz po pasujące do siebie elementy, nawet wybierając je w pośpiechu.

Garderoba kapsułowa wiosna

Szafa kapsułowa podlega sezonowym aktualizacjom. Np. przed nadejściem nowej pory roku można dokonać przeglądu i dostosować zawartość szafy do zmieniających się warunków atmosferycznych. Wybierając klasyki, modne trendy i zrównoważone podejście możemy cieszyć się funkcjonalną i stylową garderobą na każdą okazję. Wiosenna szafa kapsułowa to szafa minimalistyczna stworzona z ponadczasowych ubrań. Są to bazowe elementy garderoby, które możesz łączyć niezależnie od zmieniających się trendów. 

Garderoba kapsułowa na wiosnę to przede wszystkim szafa, w której masz same ulubione rzeczy. Wiosną 2024 w szafie kapsułowej powinny znaleźć się ubrania w kolorach pastelowych, z materiałów przyjaznych dla środowiska. Modna jest sportowa elegancja, np. połączenie garniturów i białych sneakersów. Szyku dodają metalowe akcenty jak złote buty czy torebki. Do obowiązkowego wyposażenia należą m.in. biały T-shirt, biała koszula, dżinsy o klasycznym kroju, płaszcz trench, sukienka w kwiaty czy sweter w pastelowych kolorach.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE