Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że coraz więcej aktywności przenosi się do sieci. Sprzyja temu coraz większa liczba kanałów komunikacyjnych. Przykładem kanału cieszącego się rosnącą popularnością są webinary. Dzięki nim znikają bariery czasowe czy geograficzne, a my możemy wziąć udział w spotkaniach, na których nasza fizyczna obecność byłaby trudna lub wręcz niemożliwa.
Pod pojęciem webinaru rozumie się szkolenie, prezentację lub spotkanie online, które transmitowane jest na żywo za pośrednictwem specjalnej aplikacji internetowej albo przeglądarki. Webinary nie są zupełnie nowym wynalazkiem, bo wykorzystuje się je od lat, ale ich zastosowanie znacząco wzrosło w trakcie pandemii COVID-19.
Szukając ciekawych narzędzi do tworzenia webinarów koniecznie zajrzyj na https://www.getresponse.pl/funkcjonalnosci/webinar i poznaj możliwości jakie daje narzędzie przygotowane przez GetResponse!
Jak webinary przeniknęły do świata kultury i sztuki?
Kiedy świat mierzył się z zakażeniami i skutkami wirusa, nie można było brać udziału w spotkaniach w większych grupach, uczestniczyć w zajęciach szkolnych, nie odbywały się warsztaty, festiwale i koncerty. Coraz więcej firm i instytucji szukało sposobów, jak mimo ograniczeń mieć kontakt z odbiorcami. W ten sposób webinary zaczęły stopniowo przenikać m.in. do świata kultury. Za pośrednictwem sieci zaczęły odbywać się wydarzenia kulturalne jak spektakle, wystawy, koncerty. Wiele muzeów w różnych krajach udostępniło opcję zwiedzania online. Chociaż od dawna nie ma żadnych ograniczeń, odkryty potencjał webinarów przełożył się na to, że wykorzystuje się je coraz powszechniej.
Webinary – możliwość uczestnictwa w wydarzeniach niezależnie od odległości
Webinary zrewolucjonizowały dostępność wydarzeń kulturalnych, bo pomogły pokonać wiele barier. Najważniejszą jest kwestia miejsca zamieszkania. Wiele mieszkających w niewielkich miejscowościach osób, aby wziąć udział w koncercie czy festiwalu na żywo, musi pokonać wiele kilometrów, co czasem jest niemożliwe. Do tego dochodzą wydarzenia zagraniczne, gdzie dojazd jest jeszcze większym wyzwaniem. Dzięki transmisjom online mamy kulturę na wyciągnięcie ręki.
Większa oszczędność czasu i pieniędzy
Poprzez udział w transmisjach online można łatwo zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Przede wszystkim niwelujemy koszty dojazdu, a te w przypadku wydarzeń odbywających się w miejscowościach oddalonych od naszego miejsca zamieszkania, mogą być wysokie. Nie musimy ponosić kosztów noclegów ani innych związanych z ewentualnym dłuższym pobytem. Ponadto bilety na wydarzenie online są w niższych cenach, niż gdybyśmy chcieli wziąć udział w nim stacjonarnie. Z pewnością nie będą to aż tak silne emocje i doznania, ale bez zwątpienia jest to ekonomiczny wariant, na który może sobie pozwolić znacznie więcej osób.
Sposób na dotarcie do szerszej grupy odbiorców
Warto na to spojrzeć z drugiej strony, czyli z perspektywy organizatorów. Przez przygotowanie webinaru z wydarzenia zyskuje się szansę dotarcia do znacznie większej grupy odbiorców z kraju i zagranicy. To wpływa na popularyzację nurtów w sztuce, muzyce, większą rozpoznawalność artystów i wzrost wpływów w związku ze sprzedażą biletów. Można przygotować się na sprzedaż ogromnej liczby biletów na wydarzenie online bez konieczności organizacji większej przestrzeni dla gości biorących udział stacjonarnie.
Webinar jako miejsce wymiany doświadczeń
Zdarzają się webinary kulturalne, kiedy pożądane jest czynne zaangażowanie uczestników. W trakcie spotkań z autorami, artystami, muzykami można włączyć się w dyskusje, podzielić swoimi doświadczeniami, zadać pytania idolom. Takie otwarcie na interakcję pomaga bliżej poznać publiczność i jej oczekiwania. W kontekście wydarzeń kulturalnych wymiana myśli, spostrzeżeń i refleksji jest szczególnie ceniona.
Webinary to sposób na archiwizację wydarzeń
Wśród wielu zalet charakteryzujących webinary na uwagę zasługuje możliwości ich nagrania. Dzięki temu transmisję z koncertu, wernisażu lub innego wydarzenia będzie można odtwarzać wielokrotnie. Jest to szczególnie istotne dla osób, którym zależało na uczestnictwie, a z różnych względów nie mogły wziąć udziału wtedy, kiedy transmisja odbywała się w czasie rzeczywistym. Cyfrowe archiwa, do jakich możemy zaliczyć nagrania z wydarzeń kulturalnych, są cennym źródłem wiedzy i mogą przydać się w przyszłości wielokrotnie.
Gdzie szukać webinarów kulturalnych i gdzie takowe organizować?
Nie wszystkie wydarzenia kulturalne są transmitowane, ale ponieważ webinary cieszą się coraz większą popularnością, wybór wydarzeń online w najbliższych latach najpewniej będzie się powiększał. Już teraz ich przybywa, a czasem są nawet darmowe, na przykład na platformach streamingowych jak YouTube.
Kiedy natomiast to my chcemy przygotować webinar z wydarzenia kulturalnego dla szerszej publiczności i chcemy mieć gwarancję wysokiej jakości transmisji, skorzystajmy z zaawansowanych platform. Do najlepszych narzędzi tego typu zalicza się GetResponse, Livestream, Livestorm i WebinarJam.
Podsumowanie
Dzięki webinarom wydarzenia kulturalne są dostępne dla znacznie większej grupy odbiorców. Przez zastosowaną w nich technologię na przeszkodzie w uczestnictwie nie stoją bariery związane z finansami i odległością. Jednak docenią to nie tylko odbiorcy, ale i sami organizatorzy tego typu wydarzeń. Webinary to dla nich prosty sposób na pomnożenie zysków ze sprzedaży biletów bez większych nakładów kosztowych.
Artykuł sponsorowany.