Strona głównaFilmMiG-28 - czy istnieje?

MiG-28 – czy istnieje?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy MiG-28, znany z wielu filmów i gier, faktycznie istnieje? Kiedy po raz pierwszy zobaczymy go na dużym ekranie lub usłyszymy o nim w kontekście militarnym, wielu z nas mogłoby założyć, że jest to autentyczny rosyjski myśliwiec. Jednak pytanie „czy MiG-28 istnieje?” jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat istnienia tej maszyny.

Czym jest MiG-28?

MiG-28 jest oznaczeniem samolotu myśliwskiego, które po raz pierwszy pojawiło się w kultowym filmie „Top Gun” z 1986 roku. Te czarne, zwinne maszyny stworzone były jako przeciwnicy dla amerykańskich pilotów prowadzonych przez postać grana przez Toma Cruise’a. W rzeczywistości jednak, oznaczenie MiG-28 nie odnosi się do żadnego realnego samolotu produkcji rosyjskiej czy jakiejkolwiek innej.

MiG-28 – czy istnieje?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie „czy MiG-28 istnieje?” jest dość prosta – nie, nie istnieje. Oznaczenie MiG-28 nie zostało nigdy oficjalnie użyte do nazwania żadnej maszyny w rzeczywistym świecie. Było to wyłącznie oznaczenie fikcyjne, stworzone na potrzeby filmu „Top Gun”. Samoloty, które widzimy w filmie jako MiG-28, to w rzeczywistości amerykańskie myśliwce F-5 Tiger II, pomalowane na czarno, aby wyglądać jak radzieckie maszyny.

Dlaczego użyto oznaczenia MiG-28?

Można się zastanawiać, dlaczego twórcy filmu zdecydowali się na stworzenie fikcyjnego oznaczenia samolotu, zamiast użyć prawdziwego rosyjskiego myśliwca. Wybór oznaczenia „MiG-28” był prawdopodobnie podyktowany chęcią uniknięcia politycznych konsekwencji pokazywania rzeczywistych radzieckich maszyn w roli przeciwnika. F-5 Tiger II został wybrany do roli „MiG-28” ze względu na swój mały rozmiar i zgrabną sylwetkę, która mogła przypominać radzieckie samoloty myśliwskie.

Podsumowując, pomimo że MiG-28 wydaje się być autentycznym samolotem myśliwskim, a pytanie „czy MiG-28 istnieje?” pojawia się często, to jest to fikcyjne oznaczenie stworzone na potrzeby filmu. Chociaż może wydawać się rzeczywistym samolotem dla wielu, nie ma takiego samolotu jak MiG-28 w prawdziwym świecie.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE