Strona głównaTechnologiaOLED czy QLED - która technologia jest lepsza?

OLED czy QLED – która technologia jest lepsza?

Chcesz kupić nowoczesny telewizor? Coraz większą popularnością cieszą się modele OLED i QLED! Która technologia jest lepsza i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli chcesz mieć taki sprzęt? Zobacz najważniejsze kwestie!

Dobry telewizor – czym się kierować przy zakupie?

Lista parametrów, które są opisane przy każdym sprzęcie w specyfikacji technicznej, może robić wrażenie. Aby porównać poszczególne urządzenia, trzeba wiedzieć, na co zawracać uwagę i które informacje są naprawdę istotne. Przeanalizuj przede wszystkim: 

  • rodzaj matrycy;
  • procesor;
  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • liczba i rodzaj złączy;
  • system smart tv;
  • łatwe sterowanie;
  • atrakcyjny design;
  • przekątna ekranu i jego rozdzielczość.

Co decyduje o cenie telewizora? Przede wszystkim matryca! Na rynku masz modele LED, OLED i QLED. Najtańsze są sprzęty LED, najdroższe OLED. Dobrze mieć to w pamięci, jeśli szukasz urządzenia o konkretnej przekątnej. Może się okazać, że aby zmieścić się w budżecie powinieneś wybrać tańszą technologię lub mniejszy telewizor.

LED, OLED, QLED – czym się różnią?

Najwięcej jest na rynku telewizorów LED. To technologia, w której do podświetlenia matrycy używa się diod emitujących światło – stąd nazwa ligh-emitting diodes. W niektórych sprzętach można spotkać full-array LED, gdy diody umieszczone są za całym ekranem – dzięki temu można precyzyjniej sterować podświetleniem.

Producenci pracowali nad tym, by udoskonalić obraz uzyskiwany dzięki matrycy LED. Tak powstała technologia QLED, opracowana przez markę Samsung. To udoskonalona wersja matrycy LED, w której zastosowanie znalazły kropki kwantowe (QLED to quantum dot light-emitting diodes). Dzięki nim powstaje wiązka światła o specyficznym widmie, która po przejściu przez filtry kolorów daje czyste barwy podstawowe. Różnica zrobi na tobie wrażenie zwłaszcza wtedy, gdy oglądasz filmy przyrodnicze i podróżnicze. Telewizory QLED to nie tylko nasycone barwy. To również wysoka jasność panelu! Do niedawna rozwiązania korzystające z tej technologii były zarezerwowane dla Samsunga. Teraz możesz kupić bardziej budżetowe telewizory QLED w ofercie marki TCL. Wśród najpopularniejszych modeli Samsunga wykorzystujących QLED można wymienić kultowe telewizory przypominające dzieło sztuki, czyli The Frame, a także nawiązujące wizualnie do szkolnej tablicy The Serif.

Jak na tym tle wypada OLED? To prawdziwie rewolucyjna technologia! Matryca złożona jest z samoświecących pikseli, nie potrzeba więc dodatkowego podświetlenia. Nazwa OLED oznacza organic light-emitting diodes. Precyzyjne sterowanie podświetleniem każdego piksela pozwala osiągnąć nieskończony kontrast. Jeśli chcesz się cieszyć perfekcyjną czernią lub przejrzystą bielą, trudno o lepszą rekomendację. OLED-y świetnie oddają kolory oraz pozwalają na dokładne przedstawienie najdrobniejszych detali i niuansów barw. Taki sprzęt ma również doskonałe kąty widzenia – możesz więc dokładnie zobaczyć, co dzieje się na ekranie – nawet wtedy, gdy nie siedzisz na wprost odbiornika. Ma to znaczenie, gdy lubisz oglądać transmisje sportowe lub filmy w większym gronie.

Za taki sprzęt trzeba jednak zapłacić więcej niż za QLED. Pamiętaj jednak, że telewizor wymieniasz rzadziej niż inne sprzęty, takie jak smartfon. Powinieneś potraktować zakup jako inwestycję, która posłuży ci przez wiele lat. Dobrze więc zaopatrzyć się w możliwie najnowocześniejszą dostępna technologię. Za kilka lat OLED-y będą ciągle bardzo dobrym sprzętem!

Modele tego typu znajdziesz w ofercie czołowych producentów, takich jak Samsung, Sony, LG, Philips. Sprawdź wszystkie telewizory OLED w sklepie MediaMarkt, przeczytaj recenzje urządzeń i zdecyduj, który najlepiej pasuje do twojego salonu!

Artykuł partnera.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE