Złoto jest jednym z rzadszych metali występujących na Ziemi. Mimo to, ludzie poznali je dobrze na długo przed wynalezieniem specjalistycznych narzędzi poszukiwawczych i skomplikowanych technik obróbki. Jak szybko się okazało, złoto ma wiele cech, dzięki którym sprawdza się w jubilerstwie, elektronice, czy nawet gastronomii – ale o tym za chwilę…
Trochę historii
Złoto towarzyszy nam od tysięcy lat i już od początku było drogocennym materiałem. Choć dzisiaj niemal każdy posiada go choć trochę – nie tylko w formie biżuterii – dawniej było ono zarezerwowane dla władców i ich najbliższego otoczenia.
Złoto miało w wielu kulturach funkcję magiczną. Oznacza to, że nie było ono jedynie pięknym metalem, ale też lekiem. Kurs złota (czy raczej jego ówczesny odpowiednik) nie był jednoznacznie ustalony, dlatego jego cena mogła się znacząco różnić w zależności od regionu.
Podczas prac archeologicznych odkrywane są głównie złote figurki oraz biżuteria. Złoto jest dość miękkim metalem, a temperatura wymagana do jego przetopienia, nie jest szczególnie wysoka. Dzięki tym dwóm cechom, już nasi starożytni przodkowie byli w stanie obrabiać pozyskane bryłki. Pamiętajmy, że nie dysponowali oni nowoczesnymi piecami. Ograniczała ich temperatura ognia rozniecanego na dostępnym paliwie. Mimo to złoto przetapiano już ponad 3500 lat temu w starożytnym Egipcie.
Poza funkcją ozdobną złoto było też używane jako środek płatniczy. Pierwsze monety wybijano w Grecji (VII wiek p.n.e.). Oczywiście nic nie stało na przeszkodzie, by kruszec brał udział w handlu już wcześniej – nie miał on jednak konkretnej jednostki. Aktualnie korzystamy np. z uncji, a wartość kruszcu ustala się w odniesieniu do walut, dzięki czemu łatwo jest go ustalić i nadzorować.
Greckie monety miały jednolitą wartość, przynajmniej w teorii. Niestety w historii znanych jest sporo przypadków, gdzie w ramach odnawiania waluty pieniądze były przetapiane, a później oddawane właścicielom – już nieco lżejsze. Nadmiar kruszcu lądował przeważnie w królewskich skarbcach.
Aż po dzień dzisiejszy…
Współcześnie dzięki dokładnym pomiarom i certyfikatom, raczej nie ma mowy o nieuczciwych praktykach. W Polsce najlepiej jest korzystać z usług mennicy, choć trzeba mieć na uwadze, że przyjmie ona jedynie odpowiednio oznakowane i zabezpieczone sztabki.
Złoto jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Metal ma jednak kilka zastosowań, które nie zapewnią nam przypływu gotówki, a mimo to są chętnie wykorzystywane.
Przede wszystkim złoto świetnie sprawdza się w elektronice. Niektóre elementy komputerów czy innych sprzętów (np. kart SIM, płyt głównych) powlekane są cienkimi płatkami złota. To świetny i trwały przewodnik elektryczny.
Oczywiście po pracy przy ekranie chętnie sięgamy po desery. I tu znów pojawia się złoto – tym razem jadalne! W dzisiejszych czasach zdaje się ono być niemal wszędzie…